Kam ísť

Kostol Dvoch sŕdc v Liptovských Sliačoch

Rímskokatolícky kostol Dvoch sŕdc sa nachádza v obci Liptovské Sliače, v časti Vyšný Sliač, z centra Ružomberka je vzdialený asi 11 km.

Kostol je nazývaný aj Archa Locus, či Kostol Najsvätejšieho srdca Ježišovho a Nepoškvrneného srdca Panny Márie.

Stavba je nesmierne zaujímavým a originálnym umeleckým dielom, aké sa nikde inde na Slovensku nenachádza. Svojim vzhľadom má pripomínať Noemovu archu. Vďaka tomu je miestnymi kostol nazývaný ako Sliačanská archa. Archa stojí na návrší nazývanom Sliačsky Ararat a je odtiaľto nádherný výhľad na okolitú dolnoliptovskú panorámu. Vysvätený bol v roku 2000.

Zaujímavosťou je, že počas jeho výstavby sa pri výkopových prácach na pozemku našli dva kamene, ktoré pripomínali dve srdcia. Jedno pripomínalo Nepoškvrnené srdce Panny Márie a druhé Najsvätejšie srdce Ježišovo. No a podľa toho vznikol názov kostola: Kostol dvoch sŕdc. Kamenné srdcia sú vystavené pri vstupe do kostola. Základný kameň kostola vysvätil v roku 1995 v Levoči vtedajší pápež Ján Pavol II.

V jeho vnútri sú vystavené zaujímavé výtvarné diela, ktoré vytvorili umelci z viacerých európskych krajín: Slovenska, Českej republiky, Maďarska, Francúzska a Poľska. Môžeme tu nájsť mnoho skrytých symbolov a zaujímavých farieb.

Veľmi zaujímavá je aj vstupná brána so zvonom zhotovená z masívneho dreva a kováčskej ocele. Tá oddeľuje areál kostola od okolia.