Kam ísť

Kostol Panny Márie Ružencovej v Černovej

Rímskokatolícky kostol Panny Márie Ružencovej je dominantou Černovej a pamätným miestom tragických černovských udalostí z októbra 1907.

Nachádza sa v ružomberskej mestskej časti Černová, asi 4 km od centra mesta. Je situovaný na miernej vyvýšenine, východne od stredu Černovej.

Pri jeho vysviacke v roku 1907 došlo k udalostiam známym ako „černovská tragédia“. Obyvatelia Černovej chceli, aby kostol posvätil ich rodák Andrej Hlinka, to im však nebolo umožnené. Ľudia sa snažili zabrániť príchodu kňazov, ktorí boli spišským biskupom Alexandrom Párvym určení posvätiť kostol. Do davu ľudí začali strieľať žandári, pričom zastrelili 15 ľudí a mnohých ďalších zranili. Kostol bol potom posvätený až v roku 1910. V blízkosti kostola je aj cintorín, na ktorom sa nachádza Pomník černovských martýrov, ktorý nám pripomína obete tejto masakry.

Kostol má tri zvony, ku ktorým vedie 88 schodov. Chrám Ružencovej Panny Márie zdobia nástenné maľby od akademického maliara Jozefa Hanulu, ktoré patria medzi jeho najkrajšie.

Na hlavnom oltári môžeme vidieť sochu patrónky kostola Panny Márie na rukách s dieťatkom Ježiškom. Po stranách hlavného výjavu sú sochy sv. pápeža Klementa a sv. Vendelína. Na dvoch bočných oltároch sa nachádzajú výjavy Božského Srdca Ježišovho s apoštolmi Petrom a Pavlom a Sv. Ondreja apoštola s vierozvestcami sv. Cyrilom a sv. Metodom. Na oknách sú vitráže zobrazujúce svätcov, v ich dolnej časti si môžeme všimnúť aj Andreja Hlinku. Na stenách sú taktiež fresky znázorňujúce svätcov.