Čo robiť

Ľubochnianskou dolinou s deťmi

Trasa kúpeľnou dedinkou Ľubochňa a prírodou najdlhšej horskej doliny na Slovensku.

Štart a cieľ: parkovisko v centre obce Ľubochňa
Trasa: 8 km (+ 8 km späť)
Značenie: zelená CTT
Povrch: asfaltová cesta, spevnená cesta
Náročnosť: mierne stúpajúca, takmer vodorovná cesta
Bezpečnosť: Trasa vedie cez dedinu po miestnej ceste tretej triedy. V doline je sporadická premávka lesných robotníkov a chatárov. Asi v polovici trasy sa nachádza zákaz vjazdu, stále sa tu však raz za čas pohybujú autá lesníkov alebo chatárov.

Trasa:
Z centra obce sa vydáme po mierne stúpajúcej ceste smerom do doliny. Hneď v úvode prechádzame popri kúpeľnom parku, ktorý križujú chodníčky s odpočinkovými miestami a lavičkami. Prejdeme zvyšok obce a vchádzame do doliny. Tu sa nám začína odkrývať nádherná príroda Veľkej Fatry, do útrob ktorej začíname vchádzať. Popri potoku sa dostávame do lokality Nižné a Vyšné Krátke, kde sa nachádza lyžiarsky vlek, ktorý v hojnej miere využívajú najmä miestni lyžiari. Dolina sa začína rozširovať a odkrýva nám čoraz viac toho, čo ukrýva, pretože sa stále čoraz viac približujeme do srdca Národného parku Veľká Fatra. Pokračujeme dolinou až k miestu, kde zeleno značená cyklistická trasa odbočí z asfaltovej cesty doľava k horárni Salatín. Tu naša trasa končí a my sa vyberieme rovnakou cestou späť. Po návrate z trasy môžeme využiť služby reštaurácie v úvode trasy.

Poznámky:
– Na začiatku trasy sa nachádza reštaurácia.
– V dedine a začiatkom doliny vedie náučný chodník, ktorého informačné panely môžeme vidieť na našej trase.
– V Ľubochni boli v minulosti známe klimatické kúpele, o čom svedčí najmä tunajšia architektúra. Dnes tu sídli vychýrený Národný endokrinologický a diabetologický ústav.
– V blízkosti trasy sa nachádza malá vodná elektráreň s expozíciou, ktorá v minulosti poháňala prvú elektrifikovanú železnicu v Rakúsko-Uhorsku.
– Dolinou v minulosti viedla úzkokoľajná železnica, ktorej pár prvkov je stále viditeľných, pokiaľ ich hľadáte.
– V doline sa nachádzajú viaceré významné chránené prírodné lokality s ojedinelou flórou a žijú tu vzácne zvieratá.
– Na konci našej trasy, ďalej po zelenej značenej cyklotrase, sa nachádza nepomenovaný vodopád, ktorý sa nachádza v dolinke potoka Salatín hneď za mostom (cca 1,5 km za horárňou Salatín).
– Zeleno značená cyklotrasa pokračuje ďalej do Černovej (Ružomberka), avšak terén tu už začína byť omnoho náročnejší, preto odporúčame návrat. Komu je však málo, môže pokračovať ďalej Ľubochnianskou dolinou až po umelú protipožiarnu vodnú nádrž v lokalite pod Močidlom, odkiaľ sa už ďalej bicyklom pokračovať nesmie.
– Trasa vstupuje do Národného parku Veľká Fatra, preto je potrebné dodržiavať jeho návštevný poriadok.