Čo robiť

Valaská Dubová - Stredná Poľana

Chodník vedúci z obce Valaská Dubová na horské lúky na Strednej Poľane. Trasa patrí medzi najnavštevovanejšie v regióne. Slúži na prístup na Veľký Choč, kam vedie viacero trás, avšak táto je najpoužívanejšia, pretože je najkratšia a najatraktívnejšia.

Číslo trasy: 2700 (1. časť)
Farba: Modrá
Dĺžka trasy: 3 km
Prevýšenie: Stúpanie: cca 600 m
Čas prechodu: 1:45 hod.

Popisné miesta orientácie:
1. Valaská Dubová 649 m
2. Stredná Poľana 1248 m

Popis trasy:
Trasa začína v obci Valaská Dubová pri zastávke autobusu „Valaská Dubová,,OcÚ“. Od rázcestníka, na ktorom sa nachádza panel so základnými informáciami o obci, vedie ulicou do kopca popri drevorezbe zbojníka. Ulica sa rozdvojuje, je potrebné si držať smer k skalnému bralu nad obcou, sledovať turistické značenie a viacero provizórnych ukazovateľov (šípok). Značený chodník vyjde z obce a pokračuje mierne stúpajúcou spevnenou cestou smerom k lesu. Cesta prichádza na lúku, na konci ktorej sa nachádza informačný panel o lese a informácia o tom, že tu začína územie európskeho významu. Vpravo za potôčikom medzi stromami sa nachádza drevený prístrešok so sedením, určený na prípadný odpočinok. Vedľa prístrešku sa nachádza aj drevený žliabok na potôčiku. Voda v potôčiku vyviera o par metrov nad žliabkom, preto by nemal byť problém sa z nej aj napiť. Trasa vchádza do lesa a skôr je to už širší chodník, ako cesta, ktorá prišla k lesu. Stúpanie v lese je už citeľnejšie, avšak stále nie veľké. Po chvíli trasa prechádza popri ďalšom prístrešku so sedením, vedľa ktorého je na potôčiku osadená drevená studnička. Voda v potôčiku vyviera o 300 metrov vyššie. Vedľa chodníka pri prístrešku bola prednedávnom umiestnená vitrína s rôznymi výrobkami, pri ktorých sa nachádza informácia, koľko trvá, kým sa v prírode daný výrobok rozloží. Chodník vedie čoraz hlbšie do lesa a jeho povrch sa mení na štrkový. V mieste s informačným panelom o Tesných skalách vstupujeme do Národnej prírodnej rezervácie Choč. V tomto mieste začne byť chodník nepríjemný, skalnatý, s voľnými kameňmi. Zato výhľady na impozantné skalné bralá nad chodníkom sťažený výstup vynahradia. Pomyselná skalná brána v mieste, kde na chodník vyčnievajú skaly sprava aj zľava, nás privíta na malej lúčke. Za bránou trasa pokračuje strmo stúpajúcou dolinkou s množstvom popadaných stromov, ktoré sú našťastie poprepiľované alebo zasadené do chodníka a slúžia ako schody. V lokalite Solisko asi v prvej tretine stúpania sa nachádza ďalší informačný panel o faune. Stúpanie sa o niečo zmierni, ale stále nie je malé. V mieste, kde treba z dolinky odbočiť doprava, nás na správnu cestu navedie značenie a vychodený chodník. Tento záverečný úsek stúpania je veľmi strmý a kvôli štrkovému podkladu aj šmykľavý. Treba si dávať pozor, najmä pri zostupe. Po stúpaní sa chodník dostáva na okraj lúky, kde sa nachádza ďalší náučný panel o flóre. Pár desiatok metrov za panelom sa nachádza turistický rázcestník „Stredná Poľana“, kde sa tento úsek trasy končí a začína rozsiahla horská lúka.

Bezpečnosť:
Na trase je viacero strmých úsekov so skalnatým povrchom a s voľnými skalami, ktoré sa šmýkajú. V zimných mesiacoch býva trasa často zaľadnená a extrémne šmykľavá, preto je potrebné mať stúpacie železá / mačky. V letných mesiacoch odporúčame používať turistické palice a pevnú obuv, najmä pri zostupe. Trasa nie je vhodná pre deti mladšie ako 10 rokov. Trasa tiež nie je vhodná pre osoby zo zníženou pohyblivosťou.

Značenie v teréne:
Značenie je redšie, avšak z chodníka nie sú žiadne odbočky, preto je orientácia jednoduchá. Tým, že je často využívaný, je aj viditeľne vychodený, či v lete, alebo v zime.

Poznámky:
– Chodník je prístupný celoročne.
– Prejdenie trasy opačným smerom trvá približne 1:10 hod.
– V blízkosti začiatku trasy sa nachádza platené parkovisko.
– V blízkosti začiatku trasy sa nachádza občerstvenie a reštaurácia.
– Na začiatok trasy premávajú prímestské autobusy z Ružomberka.
– V úvode trasy sa nenachádzajú upravené pramene.
– Chodník sa nachádza v pohorí Chočské vrchy.
– Trasa prechádza Chránením vtáčím územím Chočské vrchy.
– Trasa prechádza Národnou prírodnou rezerváciou Choč.
– Na začiatku trasy sa nachádza panel s cyklistickou mapou.
– Neďaleko rázcestníka na Strednej Poľane (asi 150 m ďalej po modrej) sa nachádza stará koliba (hotel Choč), kde je možné sa v prípade zlého počasia schovať.

Trasa bola preverená v septembri 2021.