Kam ísť

Hunyadyho veža

Hunyadyho veža je súčasťou hradu Likava a je v nej umiestnená expozícia, z ktorej sa môžeme dozvedieť veľa zaujímavého o dejinách hradu.

Nachádza sa hradnom brale nad obcou Likavka, z centra Ružomberka je vzdušnou čiarou vzdialená asi 3 km.

Expozícia je tvorená obrazovými i hmotnými exponátmi. Môžeme tu vidieť napríklad repliky mučiacich nástrojov ako dereš, či drvič, ale vystavené sú aj meče, halapartne, či repliky dobového nábytku. Na vystavených paneloch je veľmi podrobne rozpísaná história hradu. Vidieť tu môžeme aj fotografickú dokumentáciu hradu za obdobie posledných desaťročí, reprodukcie dobových rytín, drevorytov, kresieb a malieb, kreslenú dokumentáciu archeologických nálezov, fotografie exponátov získaných archeologickým výskumom hradu alebo pochádzajúcich z historických zbierok Liptovského múzea.

V hrade je k dispozícii aj lektor a sprievodcovia.

Vychádzku na hrad je najlepšie začať pri Kolibe Likava. Odtiaľto sa vydáme po červenej turistickej značke, prejdeme aj popod diaľničný most, potom sa dostaneme na lesný chodník. Tu zídeme z turistického chodníka doprava smerom k hradu. Na hrad sa dostaneme asi za 20 minút.

Hrad Likava je najväčším hradom na Liptove a patrí k najväčším hradným stavbám na strednom Slovensku. V minulosti hrad strážil významnú obchodnú cestu, ktorá viedla z Považia cez Liptov na Oravu a odtiaľ pokračovala až do Poľska. Svojou výškou (viac ako 36 metrov v najvyššom bode severného paláca) patrí dokonca medzi najvyššie hrady na Slovensku.

Bližšie informácie o prevádzke nájdete na: https://liptovskemuzeum.sk