Kam ísť

Kollárov dom v Ľubochni

Historický kúpeľný Kollárov dom sa nachádza v obci Ľubochňa, z centra Ružomberka je vzdialený asi 12 km.

Kedysi boli v Ľubochni známe klimatické kúpele. Liečili sa tu dýchacie choroby, choroby súvisiace s krvným obehom či nervovým systémom. Založil ich gróf Bethlen, známy aj ako zakladateľ Tatranskej Lomnice, s ktorou má Ľubochňa podobnú architektúru. Kollárov dom bol postavený v polovici 19. storočia a pôvodne sa nazýval Hotel Elisabet či Erszébet. Okrem ubytovacích priestorov tu bola aj reštaurácia, kaviareň, herňa, čitáreň či tanečná sála. Zaujímavosťou je, že v roku 1921 sa tu konal zjazd marxistickej ľavice Slovenska a Podkarpatskej Rusi, čo viedlo k založeniu Komunistickej strany.

Dvojpodlažný dom, ktorý sa nachádza v blízkosti parku, je postavený v kúpeľnom štýle s typickými drevenými balkónmi. Pri dome sa nachádza historická meteorologická stanica, ktorá je dodnes funkčná.

Dom v súčasnosti slúži potrebám Národného endokrinologického a diabetologického ústavu ako jedáleň pre pacientov a zamestnancov.

Kollárov dom je súčasťou kúpeľného areálu, v ktorom sa nachádza viac než 20 vzácnych budov, ako napríklad liečebný dom Bratislava, Vila Bazovského, vila Vécsey či Schneiderova vila.