Čo robiť

Okruh za minerálnymi vodami

Cyklookruh liptovskými dedinkami s osviežujúcimi prírodnými minerálnymi vodami.

Štart a cieľ: Ružomberok, parkovisko pri hlavnej železničnej stanici.
Trasa: 29 km (+ zachádzky k prameňom)
Značenie: červená, modrá CTT
Povrch: cesta, spevnená cesta
Náročnosť: mierne náročná trasa s množstvom malých kopčekov.
Bezpečnosť: Trasa vedie po miestnych cestách druhej a tretej triedy, poľných cestách a v jednom dlhšom úseku po ceste prvej triedy E50, zvýšte preto ostražitosť.

Trasa:
Našu trasu začíname pri železničnej stanici v Ružomberku, odkiaľ sa vyberieme po červeno značenej CTT. Prechádzame cez most ponad rieku Váh a bezpečne prejdeme cez hlavnú cestu E50. Pokračujeme popri rieke Revúca, cez ktorú po chvíli prejdeme po moste. Dostávame sa na rázcestie trás, kde odbočuje modrá cyklotrasa smerom na hrebeň Veľkej Fatry. My pokračujeme ulicou Plavisko na rázcestie trás na Ulici Bottova, kde prechádzame na modro značenú CTT. Modrá cyklotrasa nás vedie cez mesto k ceste prvej triedy E77, kde bezpečne prejdeme cez cestu. Po chvíli opúšťame hlavnú cestu a ďalej sa vydáme vedľajšou cestou, ktorá prechádza popri nádhernom Kostole Všetkých svätých. Prechádzame popri kaplnke ku križovatke, odkiaľ sa dá urobiť zachádzka k minerálnemu prameňu v Ludrovej. Pokračujeme ďalej do dedinky Liptovská Štiavnica, v ktorej sa v blízkosti našej trasy nachádza zrekonštruovaný kaštieľ a rekreačný komplex Chalúpkovo, blízko ktorého vyviera prameň s minerálnou vodou. Z Liptovskej Štiavnice prechádzame naprieč poliami popri kaplnke, odkiaľ sa nám naskytne výhľad na Chočské vrchy s dominantným Veľkým Chočom. Zvezieme sa dolu kopcom a pri miestnom potoku „Zúbra“ si môžeme urobiť ďalšiu zachádzku k železitému minerálnemu prameňu „Medokýš“. Vchádzame do dedinky Liptovské Sliače, kde nás naša trasa vedie popri významnom gotickom kostole, v ktorom sa nachádzajú nádherné fresky. Zo Sliačov vychádzame na sedlo Čertovica s ďalšou kaplnkou a výhľadom do okolia. Pod sedlom sa nachádza ďalší prameň minerálnej vody „Teplica (Čertovica)“. Schádzame do dediny Partizánska Ľupča, kde prechádzame znova na červeno značenú CTT. V Partizánskej Ľupči sa v strede obce týčia dve veže tamojších kostolov, pomedzi ktoré vedie aj naša trasa. Z Ľupče pokračujeme cestou prvej triedy E50 do Liptovského Michala, v ktorom sa nedá nevšimnúť ďalší zaujímavý kostolík. Prechádzame ponad rieku Váh a ocitáme sa v Bešeňovej pri rázcestníku cyklotrás, odkiaľ si môžeme urobiť zachádzku hore kopcom, k ďalšiemu minerálnemu prameňu. V Bešeňovej sa môžeme občerstviť, prípadne sa okúpať v miestnom kúpalisku. Ďalej nás cesta vedie dedinkou Liptovská Teplá, v centre ktorej si môžeme od rázcestníka urobiť zachádzku do dedinky Lúčky a Kalameny, v ktorých sa nachádzajú ďalšie minerálne pramene. Prechádzame popod obec Turík, kde sa odpája trasa do Turíckej doliny. Potom prechádzame obcou Lisková, za ktorou sa vedľa našej trasy nachádza prírodný útvar Skalná päsť. Na záver vchádzame do Likavky, kde už len prejdeme cez železničný prechod a ocitáme sa pri autobusovej a železničnej stanici v Ružomberku, kde sme našu trasu začali.

Poznámky:
– Na začiatku trasy sa nachádza reštaurácia v budove železničnej stanice.
– Pred budovou železničnej stanice sa nachádza parný rušeň korytnickej železnice.
– Sútok riek Váh a Revúca je významným chráneným neresiskom hlavátky.
– Pri prechode Ružomberkom máme možnosť doplniť si zásoby na cestu vo viacerých predajniach potravín.
– Kostol Všetkých svätých v Ludrovej – Kúte je v letných mesiacoch prístupný verejnosti.
– Kaštieľ v Liptovskej Štiavnici je neprístupný verejnosti, môžete si ho však pozrieť z cesty.
– V Liptovskej Štiavnici sa nachádzajú aj ďalšie minerálne pramene, napríklad „Očianka“ na vstupe do doliny.
– Pri minerálnom prameni v Ludrovej sa nachádza múzeum ručnej výroby papiera.
– V Ludrovskej doline sa nachádza skalnatá tiesňava Hučiaky, ktorou vedie turistický chodník.
– V Liptovských Sliačoch prechádzame popri pohostinstvách a predajniach potravín, kde si môžeme doplniť zásoby.
– V blízkosti trasy vo Vyšnom Sliači sa nachádza reštaurácia.
– Pod sedlom Čertovica sa nachádza významná prírodná lokalita „Sliačske travertíny“ so síričitou minerálnou vodou (vajcovka).
– V Partizánskej Ľupči máme taktiež možnosť občerstvenia.
– Blízko minerálneho prameňa v Bešeňovej sa nachádza zaujímavá prírodná lokalita „Bešeňovské travertíny“.
– V Liptovskej Teplej sa nachádza jeden z najstarších kostolov na Liptove.
– V dedinke Lúčky sa nachádzajú kúpele s celoročným kúpaliskom.
– V Lúčkach sa nachádza aj nádherný Lúčanský vodopád.
– V dedinke Kalameny sa nachádza jazierko s teplou minerálnou vodou, v ktorom sa dá celoročne kúpať.
– V Likavke sa nachádza zrúcanina Likavského hradu.
– Na celej trase je množstvo možností občerstvenia a doplnenia zásob.