Na Predný Čebrať v zime
Výstup na Predný Čebrať patrí medzi obľúbené zimné trasy najmä pre obyvateľov Ružomberka a okolia. Je vyhľadávaný najmä pre ľahkú dostupnosť a pekný výhľad na Ružomberok.
Štart a cieľ: Ružomberok, vlaková / autobusová stanica
Trasa: 7,2 km (spolu tam aj späť)
Orientačný čas: 3 hodiny (spolu výstup aj zostup)
Značenie: zelená, späť rovnakou trasou.
Prevýšenie: 462 m
Náročnosť: Stredne náročná trasa. V závislosti od poveternostných a snehových podmienok môže byť trochu náročnejšia. Nie je dlhá, ale sú na nej strmé šmykľavé úseky.
Bezpečnosť: Úvod trasy cez obec vedie po chodníku a asfaltovej ceste. Hneď v úvode sa prechádza nechráneným železničným prechodom pre peších. Počas výstupu v lese ste chránený pred vetrom. V úvodnej časti v lese sú na dvoch miestach v teréne vytvorené schodíky, ktoré pomôžu zdolať strmšie úseky. Na trase je mnoho strmo stúpajúcich úsekov, ktoré sú šmykľavé. V závere výstupu je chodník zarezaný v strmom svahu a často sa rozvetvuje. Takmer celá trasa zvykne byť zľadovatená a vyšmýkaná. Na tento výstup odporúčame použiť mačky (stúpacie železá alebo retiazky na topánky), ktoré sú potrebné najmä pri zostupe. Tiež odporúčame používať turistické palice. Vrcholová vyhliadka nie je zabezpečená zábradlím a je mierne naklonená dolu svahom. Pristupovať na ňu treba veľmi opatrne a tiež sa netreba zdržiavať na okrajoch, ktoré môžu byť len snežným prevejom. Trasa je často navštevovaná, chodník preto býva prechodný takmer stále, s výnimkou hustého sneženia.
Doprava:
Autom: Parkovanie je možné na spoplatnenom parkovisku pred železničnou stanicou, alebo na iných odstavných plochách v blízkosti stanice.
Autobusom: Trasa začína pri hlavnej autobusovej stanici v Ružomberku.
Vlakom: Trasa začína pri hlavnej vlakovej stanici v Ružomberku.
Trasa:
Našu trasu začíname v Ružomberku pri turistickom smerovníku, ktorý sa nachádza pri chodníku medzi hlavnou autobusovou a železničnou stanicou. Už od smerovníka môžeme vidieť cieľ našej cesty, ktorý sa týči nad mestom. Pod masívom Čebraťa si môžeme všimnúť dominantnú stavbu Kuskovej vily. Vydáme sa po zeleno značenej turistickej trase, ktorá nás vedie popri autobusovej stanici, na konci ktorej odbočíme doprava k prechodu cez koľajnice. Na prechode sa nachádza svetelná signalizácia, treba však byť aj tak obozretný. Za koľajnicami odbočíme doľava a pokračujeme popri koľajniciach najskôr chodníkom popred rodinné domy a neskôr len po ceste popod cestný most. Za mostom sa blížime k bytovým domom, pred ktorými si napravo od cesty môžeme všimnúť turistický rázcestnk, ktorý nás navedie na chodník pomedzi stromy a kríky. Chodníček nás vedie popod viaceré elektrické vedenia a popri plote areálu Kuskovej vily. Neďaleko areálu prechádzame popri studničke s vodou, kde si môžeme posedieť na lavičke, ktorá sa pri nej nachádza. Pokračujeme lesíkom na lúku nazývanú „Hlivovo“, z ktorej trasa odbočí doľava hore svahom. Na Hlivove sa nachádza prístrešok s ohniskom a sedením, náučný panel z náučného chodníka a jubilejný háj vysadený pri príležitosti 100. výročia založenia Československej republiky. Po odpočinku v prístrešku a preštudovaní náučného panela pokračujeme značenou trasou, ktorá nás dovedie na lesnú cestu. Po ceste pokračujeme len pár desiatok metrov a následne z nej odbočíme doprava na chodník pomedzi stromy. Na vyrúbanom páse lesa, ktorý však už zarastá mladými stromčekmi, sa nám naskytnú výhľady smerom na Liptovskú kotlinu. Z chodníčka, ktorý vedie hore výrubom sa nám pri spätných pohľadoch ukazujú pohľady na Západné Tatry, Vysoké Tatry s Kriváňom, časť Chočských vrchov a Nízke Tatry a Poludnicou, Sinnou, Krakovou hoľou, Bórom a inými kopcami. Kľukatý chodník lesom nás vedie kopírujúc terén stále mierne do kopca, pričom obchádza rôzne výbežky a skalné útvary. V záverečnej časti výstupu sa nám z chodníka odkryjú výhľady na Ružomberok a Veľkú Fatru s Malinným, Šiprúňom, Sidorovom a inými vrcholmi. Tiež sa odkryje výhľad na bližšiu časť Nízkych Tatier s masívom Salatína a hrebeňom Brankova. Záverečná časť chodníka je zarezaná v strmom svahu a viacerými rozvetveniami chodníka nás dostane až na vrchol Predného Čebraťa, kde sa nachádza turistický rázcestník, pamätná tabuľa venovaná Zdenkovi Hochmuthovi, po ktorom nesie názov aj tento turistický chodník a nechránená skalná vyhliadka, z ktorej sú azda najkrajšie výhľady na mesto Ružomberok. Výhľady na Liptovskú kotlinu s okolitými horstvami tiež stoja za povšimnutie. Po nabažení sa výhľadov sa nadol vraciame rovnakou trasou.
Poznámky:
– V úvode trasy sa nachádza občerstvenie, reštaurácia a predajňa potravín.
– Trasa sa stretáva s náučným chodníkom Čebrať – Skalky.
– Pri začiatku trasy sa nachádza historická budova železničnej stanice a parná lokomotíva Korytnickej železnice.
– V úvode trasy prechádzame v blízkosti historickej budovy bývalého soľného úradu.
– Táto zimná trasa nie je vhodná pre malé deti a starších návštevníkov so zníženou pohyblivosťou.
– 26. decembra sa na Predný Čebrať konáva tradičný Štefanský zimný výstup.