Čo robiť

Hiadeľské sedlo - Sedlo pod Skalkou

Chodník vedúci úvodnou časťou hrebeňa Nízkych Tatier. Vedie hrebeňom známeho podcelku Prašivá a prechádza najvyšším vrcholom ružomberského okresu Veľká Chochuľa. Trasa je bohatá na výhľady a je často navštevovaná najmä pri prechode Nízkych Tatier.

Číslo trasy: 0801i
Farba: Červená
Dĺžka trasy: 10 km
Prevýšenie: Stúpanie: cca 760 m
Čas prechodu: 3:20 hod.

Popisné miesta orientácie:
1. Hiadeľské sedlo 1099 m
2. Prašivá 1675 m (len drevená tabuľka)
3. Veľká Chochuľa 1753 m
4. Sedlo Košarisko 1682 m
5. Sedlo pod Skalkou 1476 m

Popis trasy:
Trasa začína v Hiadeľskom sedle, kde vchádza do lesa a pokračuje do kopca po lesnej, štrkom posiatej ceste. Na pomaly zarastajúcom rúbanisku, v mieste, kde chodník odbočí doprava, sa odkryjú výhľady na Ľubietovský Vepor a Poľanu. Po pár metroch stúpania sa na strome nachádza drevená smerovka s nápisom H2O. Tá nasmeruje záujemcov k asi 100 metrov vzdialenému prameňu. O pár metrov vyššie je na strome namaľovaná štandardná značka prameňa, chodníček do lesa odtiaľto však k prameňu nevedie. Lesný chodník vychádza z lesa na čučoriedkové „plantáže“, striedajúce sa s kosodrevinou. V tomto mieste zimná trasa opúšťa chodník a šplhá sa popri kosodrevine priamo do kopca. Stúpanie trasy sa trochu zvoľní a pokračuje po chodníku so štrkovým povrchom ďalej, odkrývajúc výhľady na Starohorské a Kremnické vrchy. V strmšom stúpaní sa chodník zareže do terénu a vytvorí brázdu, ktorá je v jednom mieste sprechodnená provizórnym schodiskom. Postupné odkrývanie výhľadov odhaľuje hrebeň Nízkych Tatier, Veporské vrchy, Poľanu a iné vzdialenejšie nevýrazné pohoria. V hornej časti čučoriedkovísk sa k chodníku opäť pripojí zimná trasa s tyčovým značením. Chodník vchádza do kosodreviny, z ktorej sa miestami odkrývajú nové výhľady. Pohľady na Starohorské vrchy a Veľkú Fatru sú čoraz impozantnejšie. Vrchol Prašivej sa nachádza pár metrov vpravo od chodníka a nachádza sa na ňom drevená žŕdka s tabuľkou. Z vrcholu sa naskytujú ďalšie výhľady do okolia. V tomto mieste je možné vidieť aj vysokotatranský Kriváň či vrcholky Západných Tatier. Trasa vedie ďalej kosodrevinou a po miernom klesaní vchádza na horské lúky posiate čučoriedkami a brusnicami. Stúpanie na Malú Chochuľu opticky vyzerá na dlhé stúpanie, avšak zdanie klame a po pár minútach je návštevník na vrchole, ktorý značený chodník obchádza pár metrov pod vrcholom. Panoramatické výhľady odkryjú aj vzdialenú Malú Fatru, ktorá dopĺňa to, čo je z trasy možné vidieť. Chodník, ktorý prechádza malými predvrcholmi, prichádza na najvyšší bod trasy, ktorým je vrch Veľká Chochuľa. Salatín a Veľký Choč s Chočskými vrchmi sú ďalšou dobre viditeľnou dominantou. Tiež pribudli výhľady na ďalšiu časť hrebeňa Nízkych Tatier, ktoré Veľká Chochuľa svojim masívom zakrývala. Sedlo Košarisko je ďalší bod, kam trasa hrebeňom vedie. Z vrcholu, ktorý je pár metrov nad chodníkom, sa znovu pár výhľadov upraví, niečo sa ukáže a niečo zas stratí. Neďaleko vrcholu sa pri chodníku nachádza pamätník zosnulým pri páde lavíny počas SNP. Otvorený chodník klesá a vstupuje do pásma kosodreviny a ihličnatých stromov. Chodníček traverzom prechádza popod zarastený hrebeň Skalky. Za jej vrcholom trasa prichádza na lúky, ktoré sú striedavo porastené kosodrevinou alebo stromami. Rázcestník v sedle informuje, že sa trasa dostala na koniec popisovaného úseku so Sedla pod Skalkou. Červená turistická trasa pokračuje ďalej po hrebeni Nízkych Tatier a pod najbližším vrcholom Veľkej hole, vzdialeným asi 20 minút chôdze, opúšťa ružomberský okres.

Bezpečnosť:
Trasa vedie mierne náročným terénom s rôznorodým povrchom. Chodník je zväčša kamenistý a štrkový. V strmších úsekoch hrozí pošmyknutie, najmä pri zostupe. Trasa nie je vhodná pre deti do 10 rokov. Na trase odporúčame používať pevnú obuv a turistické palice. V zime je potrebné používať stúpacie železá / mačky.

Značenie v teréne:
Značenie v teréne je dostatočné, na otvorených hrebeňových priestranstvách a lúkach maľované značenie dopĺňa zimné tyčové značenie. V zime je potrebné nechať sa nasmerovať tyčovým značením, ktoré niekedy vedie inak ako letné maľované značenie.

Poznámky:
– Chodník je prístupný celoročne.
– Prejdenie trasy opačným smerom trvá približne 2:55 hod.
– Trasa sa nachádza v Národnom parku Nízke Tatry.
– Hiadeľské sedlo oddeľuje pohorie Nízkych Tatier od Starohorských vrchov a región Liptova od Horehronia.
– V Hiadeľskom sedle sa nachádza drevený prístrešok s ohniskom, drevený kríž, náučný panel o Špaňodolinskom vodovode, partizánskom pôsobení v oblasti, návštevný poriadok Národného parku Nízke Tatry a studnička s vodou pod sedlom.
– Trasa je súčasťou európskej diaľkovej trasy E8.
– Trasa je súčasťou cesty hrdinov SNP.
– V Hiadeľskom sedle sa k trase pripája modro značený turistický chodník z Korytnice a Hiadeľa a žltý z Moštenice.
– Na vrchole Veľkej Chochule sa pripája zeleno značený turistický chodník z Brusna.
– V Sedle Košarisko sa pripája modro značený turistický chodník z Nemeckej.
– V Sedle pod Skalkou sa pripája žlto značený turistický chodník z Liptovskej Lúžnej.

Trasa bola preverená v septembri 2021.