Okolie

Liptovská Štiavnica

Súčasťou Liptovskej Štiavnice je aj drevenicová osada Chalúpkovo. Do obce ústia aj dve nízkotatranské doliny a je tu aj pahorok Lúčny hríb, na ktorom bolo kedysi významné hradisko.

Obec sa nachádza v blízkosti Ružomberka, smerom na juhovýchod, od Ružomberka je vzdialená asi 5 km.

V obci je rímskokatolícky kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie s modernou architektúrou. V blízkosti kostola sa nachádza aj drevená zvonica.
Viac informácií o kostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie nájdete tu:
https://visit.ruzomberok.sk/kam-ist/sakralne-pamiatky/kostoly/kostol-neposkvrneneho-pocatia-panny-marie-v-liptovskej-stiavnici/
https://visit.ruzomberok.sk/kam-ist/sakralne-pamiatky/zvonice/zvonica-liptovska-stiavnica/

Za kostolom je kaštieľ zo 17. storočia. Zdobia ho štyri rohové vežičky. Je však v súkromnom vlastníctve a verejnosti nie je prístupný, takže pozrieť naň sa dá len zvonku. V minulosti sa tu natáčali viaceré scény z filmu Zemianska česť a seriálu Vivat Beňovský. V minulosti bol v Liptovskej Štiavnici ešte aj opevnený kaštieľ Jánošovskuo. Ten bol však v roku 1946 zbúraný.

Neďaleko od kostola, tiež na hlavnej ulici, len asi 200 metrov poniže, je ešte aj kaplnka Najsvätejšieho Srdca Ježišovho.
Viac informácií o nej nájdete TU

V katastri Liptovskej Štiavnice je aj kaplnka svätého Jána Nepomuckého. Tá stojí na križovatke medzi Ludrovou, Liptovskou Štiavnicou a Štiavničkou, neďaleko gotického kostola Všetkých svätých.
Viac informácií o nej nájdete tu:
https://visit.ruzomberok.sk/kam-ist/sakralne-pamiatky/kaplnky/kaplnka-svateho-jana-nepomuckeho-pri-liptovskej-stiavnici/
https://visit.ruzomberok.sk/kam-ist/sakralne-pamiatky/kostoly/kostol-vsetkych-svatych-v-ludrovej-kute/

Vo vrchnej časti obce je situované rekreačné zariadenie: drevenicová osada Chalúpkovo. Okrem štýlových dreveničiek, v ktorých sa dá ubytovať, je tu aj reštaurácia, detské ihrisko a farma s domácimi zvieratami. Neďaleko sa nachádzajú aj dva minerálne pramene: Nižňanský a Vyšňanský medokýš. No a majú tam aj hojdačku na strome s pekným výhľadom.
Viac informácií o nich nájdete tu:
https://visit.ruzomberok.sk/kam-ist/priroda/mineralne-pramene/mineralny-pramen-niznansky-medokys-liptovska-stiavnica/
https://visit.ruzomberok.sk/kam-ist/priroda/mineralne-pramene/mineralny-pramen-vysnansky-medokys-liptovska-stiavnica/

Cez Liptovskú Štiavnicu prechádza modro značená cyklotrasa. Vydať sa po nej možno buď smerom do Ružomberka alebo na opačnú stranu do Liptovských Sliačov a Partizánskej Ľupče. Tam sa potom ponúka viacero možností, kam pokračovať.

Turistická trasa naopak neprechádza cez Liptovskú Štiavnicu žiadna. Možnosť peknej prechádzky ponúka už spomínaná cyklotrasa v smere na Liptovské Sliače. Tá vás dovedie ku kaplnke pri Božej muke, ktorá stojí približne v polceste medzi Liptovskou Štiavnicou a Liptovskými Sliačmi. Od kaplnky je nádherný výhľad v podstate na všetky okolité pohoria.
Viac informácií o nej nájdete TU

Okrem toho do Liptovskej Štiavnice ústia zo severu aj dve nízkotatranské doliny: Komornícka a Zemianska. Obe ponúkajú možnosť nenáročnej prechádzky po asfaltovej a spevnenej ceste.

Vo vyústení Zemianskej doliny, v blízkosti obce, je nevysoký lúčny pahorok zvaný Lúčny hríb. V staršej dobe železnej a vo veľkomoravskom období tu bolo významné hradisko. Boli tu nájdené aj významné archeologické nálezy, ako napríklad bronzové náušnice. Výstup naň je kratučký a nenáročný a výhľad na okolie stojí za to. Ešte trochu bližšie k dedine je v úvode doliny aj minerálny prameň: medokýš Očianka.

Názov obce sa vyvinul od slovotvorného základu „štiav“ – kyslá voda alebo medokýš. Tých je v okolí Liptovskej Štiavnice veľa.

Na záver zopár štatistických údajov:
Prvá písomná zmienka: 1300
Počet obyvateľov: 1306 (r. 2020)
Nadmorská výška: 561 m
Erb obce tvorí zelený štít, v ktorom je strieborný latinský kríž a naň je nastoknutá zlatá tŕňová koruna.