Príroda lieči: Prechádzka za šípkami
Septembrové poobedia sú na Liptove ako stvorené na krátke prechádzky po prírode. Koniec septembra, kedy už nie je teplo, ale zas nie je ani veľká zima, je obdobie vhodné na úvahu, čo by sa z darov prírody dalo využiť aj pre naše zdravie. Keďže večery sú už chladné, tak pri nápojoch častokrát siahneme po čaji. Bylinkový čaj je najčastejšie užívanou tekutinou počas jesene a zimy, preto je dobré sa nespoliehať len na to, že si ho kúpime v obchode, ale je dobré sa zásobiť bylinkami, ktoré si vieme nazbierať sami.
Čo tak skombinovať prechádzku, oddych, spoznávanie, dobrý skutok, zdravie a čaj do jedného? V nasledujúcich riadkoch sa dočítate, ako sme tieto veci skombinovali a možno sa nami necháte inšpirovať aj Vy.
Vyberieme sa do Liptovských Sliačov, kde si urobíme malú vychádzku, počas ktorej si nazbierame nejaké tie plody našej prírody, pretože počas mojich prechádzok okolitou prírodou som si všimol veľké množstvo kríčkov s červenými plodmi, ktoré pozná naozaj každý.
Šípkový čaj patrí medzi nápoje, ktoré posilnia imunitu a pomôžu pri ľahkých ochoreniach ako prechladnutie či nádcha. Je možné ich piť dlhodobo a nemajú žiadne vedľajšie účinky, dokonca posilňujú imunitu a dopĺňajú vitamíny.
Šípky by sa mali zbierať až po prvých mrazoch v lokalitách ďalej od obydlia a dopravy, aby neboli znečistené. Preto sme si vybrali práve túto lokalitu, ktorá okrem červených bobuliek ponúka omnoho viac.
Do Liptovských Sliačov sa z Ružomberka vieme poľahky dostať pomocou prímestských autobusových liniek. Z Ružomberka sa vyberieme na zastávku autobusu „Lipt.Sliače,Vyšný Sliač,garáž“, kam nás autobus dovezie asi po 20 minútach jazdy. Zo zastávky sa vyberieme po modro značenom turistickom chodníku hore ulicou Hrbky, popri penzióne Prameň. Po vystúpaní na kopec sa nám naskytnú výhľady do okolia. Cesta nás vedie dolu kopcom popri Národnej prírodnej rezervácii Sliačske travertíny, kde si pred zberom šípok urobíme krátku prestávku. Rezervácia je zaujímavá z rôznych aspektov, no pre nás bude zaujímavá tým, že sa tu nachádza minerálny prameň Teplica, alebo Čertovica, ako ho nazývajú miestni. Voda so zvýšeným obsahom síry (vajcovka) má blahodarné účinky na tráviace ústrojenstvo a je dobré ju piť pred jedlom, ako sa udáva pri minerálkach s podobným zložením. Naberieme si trochu minerálky a vyberieme sa ďalej po modro značenom chodníku. Ten nás dovedie bližšie k lesu, kde sa okolo polí a lúk nachádzajú medze so stromami a kríkmi, na ktorých už z diaľky svietia červené bobuľky. Okrem šípok, ktoré sa v lokalite nachádzajú, si môžeme odtrhnúť aj pár bobuliek hlohu a povyhrýzať z nich dužinu, ktorá nemá výraznú chuť, zato obsahuje množstvo vitamínu C a iných prospešných látok. Pri oberaní je dobré sa neponáhľať, pretože šípky sa pri zbere „bránia“ a radi nás pri malej nepozornosti popichajú či poškriabu.
Zber šípok má aj blahodarný antistresový účinok. Dospelí sa pri sústredení na zber uvoľnia a nemyslia na každodenné problémy či starosti a tým odbúravajú nahromadený stres. Pri deťoch je zber šípok takisto dobrou terapiou na zvýšenie pozornosti, sústredenia a koordinácie pohybov.
Za mojich mladých čias som sa naučil, že pri zbere šípok je dobré nevenovať sa ničomu inému a pri zvýšenej pozornosti sa dajú nazbierať aj bez popichania.
Po nazbieraní dostatočného množstva šípok sa vrátime k prameňu, kde si môžme posedieť, doplniť minerálku a hlavne si pozrieť travertínový kráter, ktorý tunajšia voda vytvorila a je jedinečný v rámci celého Slovenska.
V blízkom okolí ešte odporúčame prejsť sa na hrebeň smerom na východ ku kaplnke, odkiaľ je výhľad na Západné Tatry. Alebo na opačnú stranu (na západ), ku krížu, ktorý je súčasťou krížovej cesty.
Na zber šípok používajte výhradne papierové sáčky alebo látkové tašky, a nie plastové či igelitové sáčky.
Dospelý človek dokáže nazbierať jeden desiatový papierový sáčok šípok približne za tridsať minút, takže prechádzka nemusí byť dlhšia ako jednu alebo jeden a pol hodiny.
A aby sme sa poďakovali prírode za to, že nám dovolila využiť jej plody, nezabudneme si zo sebou zobrať použitý sáčok. Ten použijeme na prípadné smeti, ktoré pri prechádzke nájdeme a s radosťou ich zoberieme so sebou, aby príroda po nás ostala čistá.
Čo robiť s nazbieranými šípkami, ako ich spracovať a zužitkovať už necháme na Vás. My sa zatiaľ budeme venovať príprave ďalšej prechádzky, ktorá Vás môže inšpirovať na budúci týždeň.
Text pre Vás pripravili Milan Kolčák a Ján Benčík z Informačného centra Ružomberok.
Článok je prvým zo série článkov s podtitulom Príroda lieči.
Zverejnené: 23.9.2021