Príroda lieči: Popod Čebrať
Keďže nám začali platiť ďalšie obmedzenia, rozhodli sme sa ísť od Ružomberka len na skok a to do susediacej obce Likavka. Na vychádzke sa okrem načerpania energie a pokoja z prírody aj niečo dozvieme, pretože absolvujeme náučný chodník „Čebrať – Skalky“. Po prejdení chodníka sa vydáme lúkami pod Čebraťom do Ružomberka, aby sme výhľadmi potešili aj naše oči.
Trasu začneme v obci Likavka pri miestnej kolibe Likava, nachádzajúcej sa pri hlavnej ceste na konci obce smerom do Dolného Kubína. Na začiatok trasy sa môžeme vybrať aj pešo. Z ružomberskej stanice nás tam dovedie červeno značený turistický chodník, ktorým nám to bude trvať asi pol hodiny. Len pre spresnenie, z červeno značeného chodníka treba pri Turisticko – informačnej kancelárii Likavka odbočiť doľava k hlavnej ceste. Dopraviť sa sem vieme aj vlastným automobilom, ktorý môžeme zaparkovať na odstavnej ploche pre návštevníkov hradu Likava, ktorá sa nachádza neďaleko. Na začiatok trasy premávajú z Ružomberka aj autobusy prímestských liniek, z ktorých treba vystúpiť na zastávke „Likavka,,hrad“. Tá sa nachádza pár metrov od začiatku našej trasy. Trasa náučného chodníka, po ktorej pôjdeme, je značená štandardným maľovaným značením náučných chodníkov a to bielym štvorcom, cez ktorý je diagonálne vedený zelený pás. Značky môžeme vidieť na stromoch, stĺpoch a iných miestach, uľahčia nám orientáciu.
Ako prvé prejdeme cez cestu k miestnej kolibe, kde sa nachádza kaplnka, pri ktorej sa pred cestou môžeme pristaviť. Na kovovej tabuli s hradom Likava nachádzame maľovanú značku náučného chodníka, ktorá nás posiela po poľnej ceste hore lúkou popri kolibe. Pri stúpaní hore cestou si rovno pred nami na kopčeku môžeme všimnúť týčiaci sa drevený kríž, do blízkosti ktorého nás dovedie táto nevýrazná, trávou porastená cesta. Popri ceste sa nachádzajú medze porastené kríkmi, kde môžeme nájsť šípky, či hloh, ktoré v tomto období na čaj už asi neposlúžia, no môžeme z nich skonzumovať aspoň mrazom ošľahnutú, zmäknutú dužinu, z ktorej získame nejaký ten vitamín či minerál. Pri pohľade späť môžeme obdivovať neďaleký hrad Likava, ktorý sa týči v lese nad obcou. Cesta nás dovedie pod kríž. V prípade záujmu sa k nemu môžeme vybrať, no výstup vedie strmými šmykľavými chodníkmi, preto si k nemu radšej zájdeme pri návrate späť, vtedy sa k nemu dostaneme zhora po lúkach. Cesta popod kríž začne trochu klesať a dovedie nás k starému lomu, kde sa nachádza prvý náučný panel na našej trase. Pokračujeme ďalej po ceste, ktorá stúpa do kopca smerom k lesu. Po pár minútach vojdeme do lesa a onedlho prichádzame na lúku nazývanú Hlivovo. Naša trasa pokračuje ďalej do lesa smerom doprava. Na lúke urobíme krátku prestávku, pretože sa tu nachádza ďalší panel náučného chodníka, turistický prístrešok s ohniskom a Jubilejný háj vysadený v roku 2018 pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky.
V tomto mieste by sme radi poukázali na to, o čom sme písali už v predchádzajúcom článku. Na našich trasách nachádzame, niekde v menšom a niekde vo väčšom množstve, odpadky. Vždy sa snažíme aspoň niečo z nich z prírody odniesť. Nie za všetko, čo v prírode nájdeme, môžu ľudia, niektoré smeti do prírody dofúkne vietor, či dotiahne zver, keď sa snaží z obalu získať niečo, čo sme nedojedli. Nedalo nám to a igelitové vrece, ktoré sme pri prístrešku našli ako provizórny kôš, sme odfotili. Smeti, ktoré návštevníci pridávajú do takýchto vriec, často končia rozhádzané po okolí. Zver, ktorá chodí okolo, skúša z vreca dostať von to, čo im z neho vonia a tým sa obsah vriec dostáva do okolia, po ktorom ho ešte rozfúka vietor. Preto by sme chceli apelovať na všetkých, aby sa stali nositeľom myšlienky #ObjavUdržateľnéSlovensko a starali sa o to, ako to kde vyzerá a odpadky nenechávali ani v takýchto vreciach a radšej všetko odnášali so sebou.
Po krátkom odpočinku a prečítaní informácií z tabule pokračujeme cestou do lesa, ktorá po pár metroch prechádza popri studničke, v ktorej tentokrát moc vody nebolo. Cesta cez les nás dovedie k nasledujúcej tabuli, kde sa dočítame ďalšie zaujímavé informácie. Značenie náučného chodníka nás dovedie k ďalšiemu panelu, ktorý sa nachádza neďaleko. Lesná / poľná cesta začne klesať nadol a dovedie nás ku Kaplnke sv. Huberta: patróna poľovníkov, ktorá sa v tejto lokalite nachádza od roku 2014. Od kaplnky schádzame pár metrov nižšie k rázcestiu poľných ciest. Toto miesto si zapamätajte, vrátime sa k nemu. Z rázcestia pokračujeme doľava k poslednej informačnej tabuli a turistickému prístrešku. V tomto mieste sa nachádza Nižné jazierko medzi Čebraťmi, ktoré je však zarastené trávou a vyzerá skôr ako nejaká väčšia mláka. Pri prístrešku náučný chodník končí a my sa po odpočinku vrátime k spomínanému rázcestiu. Od rázcestia sa vydáme smerom doľava dolu kopcom. Prichádzame na lúky, po ktorých sa vydáme doprava. Lúkami sa dostaneme do blízkosti dreveného kríža, ktorý sme videli na začiatku našej trasy a môžeme sa k nemu ísť pozrieť. Nad krížom sa na okraji lesa nachádza krmelec pre lesnú zver, pri ktorom poľahky zídeme na cestu, ktorou sme už išli. Nepokračujeme však cestou, ale prejdeme pomedzi kríky na lúky. Pokračujeme lúkami, mierne klesajúc smerom do Ružomberka. Nad obcou si môžeme všimnúť stavbu vodárne, ku ktorej prídeme a od ktorej nás poľná cesta dovedie priamo do Likavky a neskôr Ružomberka.
Po trase sú pekné výhľady na hrad Likava, Likavku, Ružomberok, Liptovskú kotlinu, Chočské vrchy, Západné Tatry, Nízke Tatry, Veľkú Fatru a Vysoké Tatry s Kriváňom. Taktiež si môžeme obzrieť výstavbu diaľnice nad obcou Likavka.
Ak sa chcete dozvedieť niečo viac o náučnom chodníku, tak navštívte stránku https://visit.ruzomberok.sk, kde o ňom nájdete viac informácií.
Text pre Vás pripravili Milan Kolčák a Ján Benčík z Informačného centra Ružomberok.
Článok je jedenástym zo série článkov s podtitulom Príroda lieči.
Zverejnené: 2.12.2021