Švošov
Obec Švošov leží pri rieke Váh, týči sa nad ňou masív vrchu Ostré, alebo Hrdoš, ako ho volajú miestni.
Nachádza sa v západnej časti okresu Ružomberok, od Ružomberka je vzdialená asi 15 km.
V obci je rímskokatolícky kostol Sedembolestnej Panny Márie. V kostole sú umiestnené aj kamene z posvätných miest: z prameňa rieky Jordán, zo Sinaja či z vrchu Garizim.
Viac informácií o kostole Sedembolestnej Panny Márie nájdete TU
Na cintoríne, ktorý je situovaný blízko železničnej trate, je ešte aj kaplnka svätého Matúša.
Od železničnej zastávky vedie zo Švošova žlto značená turistická trasa, ktorá vás dovedie na vrch Ostré. Z jeho vrcholu je veľmi pekný výhľad do údolia Váhu. Zaujímavosťou je, že obyvatelia Švošova ho volajú Hrdoš. Zo sedla pod vrcholom Ostrého je aj možnosť pokračovať cez kopec Havran do Ľubochne, prípadne ísť po zelenej značke smerom cez Hrdošnú skalu do Komjatnej alebo do Žaškovského sedla.
Pri železničnej zastávke začína aj červeno značená turistická trasa, ktorá vedie Komjatnianskou dolinou do Komjatnej, odkiaľ možno pokračovať na vrch Radičiná.
Z obce sa možno vydať aj po Švošovskom turisticko – náučnom chodníku, ktorý vedie po lesných chodníkoch, ktoré vedú po zaujímavých lokalitách. Chodník vytvára okruh, pričom začína na západnom konci dediny a vracia sa do nej na opačnom konci. Z náučných panelov, ktoré sú umiestnené po trase náučného chodníka, sa dozviete veľa zaujímavého o živočíchoch, ktoré tu žijú, o rastlinách a stromoch, ktoré tu rastú, ale aj o histórii či geologickej stavbe.
Viac informácií o Švošovskom turisticko – náučnom chodníku nájdete TU
Cez Švošov prechádza aj modro značená cyklotrasa, po ktorej sa môžete vydať buď smerom do Ľubochne a Stankovian alebo na opačnú stranu smerom do Ružomberka. Neďaleko obce z nej potom odbočuje smerom na sever zeleno značená cyklotrasa, ktorá vedie Komjatnianskou dolinou do Komjatnej.
Zaujímavosťou je, že v stredoveku viedla smerom na Švošov z Komjatnej dôležitá obchodná cesta z Poľska. Táto cesta bola oveľa staršia ako tá, ktorá viedla cez Ružomberok do Dolného Kubína. Obyvatelia sa v minulosti živili najmä pltníctvom, drevorubačstvom, chovom oviec a poľnohospodárstvom. Až do roku 1968 premávala zo Švosova do Hubovej, ktorá leží na opačnom brehu rieky Váh, kompa. V tom roku bol postavený most pre peších, ktorý tieto dve dediny spojil.
Na záver zopár štatistických údajov:
Prvá písomná zmienka: 1551
Počet obyvateľov: 861 (r. 2020)
Nadmorská výška: 460 m
Erb obce tvorí strieborný štít, v ktorom zo zelenej pažite vyrastá zelená zlatokmenná borovica.