Partizánska Ľupča
Obec Partizánska Ľupča síce nie je súčasťou ružomberského okresu, je však historicky aj spoločensky úzko previazaná aj s mestom Ružomberok. V minulosti mala mestské výsady a volala sa Nemecká Ľupča.
Od Ružomberka je vzdialená asi 14 km.
Nachádzajú sa tu až tri kostoly.
Najväčší je rímskokatolícky kostol sv. Matúša. Stojí v opevnenom areáli v centre obce. Jeho veža je s výškou 62 metrov najvyššou na Liptove, aj na severnom Slovensku a pätnástou najvyššou na Slovensku. V útrobách veže je schodisko so 150 schodmi. Z veže je pekný výhľad na Partizánsku Ľupču a okolie.
Neďaleko od neho na námestí stojí evanjelický kostol. No a neďaleko cintorína je rímskokatolícky kostol Panny Márie Bolestnej, zvaný aj cintorínsky kostol.
Na námestí je aj pamätník venovaný Slovenskému národnému povstaniu. Je venovaný vojakom a partizánom, ktorí padli počas 2. svetovej vojny. Ich mená sú vypísané na pamätnej tabuli, ktorá je na pamätníku umiestnená. V blízkosti obecného úradu je zase pamätník venovaný generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi a obetiam prvej svetovej vojny. Ten bol postavený v roku 1928 pri príležitosti 10. výročia vzniku Československej republiky.
Partizánska Ľupča sa v minulosti volala Nemecká Ľupča a bola kedysi mestom. Má priestorné námestie a viacero pekných a hodnotných meštianskych domov.
Súčasťou Partizánskej Ľupče sú aj banská osada Magurka a rekreačná osada Železnô.
Z obce vychádza žlto značená turistická trasa, ktorá vedie na vrch Predná Magura, z ktorého vrcholu sú pekné výhľady na okolie. Vidno napríklad aj Západné Tatry, časť Vysokých Tatier, Chočské vrchy, či časť nízkotatranského hrebeňa. Pod jeho vrcholom je aj pamätník padlým vojakom.
Z južného konca obce, ktorý sa nazýva Biela Ľupča, začína modro značený turistický chodník, ktorý vedie do susedných Liptovských Sliačov a odtiaľ na vrch Malý Salatín, ktorý sa nachádza v národnej prírodnej rezervácii Salatín. Z jeho vrcholu je výhľad najmä na Nízke a Západné Tatry.
Viac informácií o Malom Salatíne nájdete TU
Z Partizánskej Ľupče sa možno vydať aj po viacerých cyklotrasách na všetky svetové strany.
Smerom na východ vedie modro značená cyklotrasa, ktorou sa možno dostať do susedných Liptovských Sliačov a potom cez Liptovskú Štiavnicu až do Ružomberka.
Severným smerom sa možno vydať po červeno značenej cyklotrase do Liptovského Michala a do Bešeňovej, kde sa už ponúkne viac možností na pokračovanie.
Na juh vedie Ľupčianskou dolinou červeno značená cyklotrasa do Liptovskej Lúžnej. V doline sú vyznačené aj dve odbočky do banskej osady Magurka, zeleno značená pri tajchu a žlto značená povyše rekreačnej osady Železnô. Z Liptovskej Lúžnej trasa vedie do Liptovskej Osady, kde je križovatka cyklotrás, ktoré vedú na všetky svetové strany.
Z už spomínanej Bielej Ľupče sa možno vydať po červeno a modro značenej cyklotrase aj smerom na východ na Stredný Liptov.
Východným smerom vychádza z centra Partizánskej Ľupče ešte aj žlto značená cyklotrasa do susedných Malatín, kde sa stočí smerom na sever a potom sa pripojí k už spomínanej cyklotrase, ktorá smeruje ďalej na Stredný Liptov.
Na záver zopár štatistických údajov:
Prvá písomná zmienka: 1252
Počet obyvateľov: 1270 (r. 2020)
Nadmorská výška: 563 m
Erb obce tvorí štiepený štít, v pravej červenej polovici s tromi striebornými brvnami, v ľavej modrej polovici s deviatimi striebornými ľaliami po tri v troch radoch.