Okolie

Liptovská Osada

V Liptovskej Osade je rozvíjajúci sa rekreačný areál Gothal, do ktorého prichádza veľké množstvo návštevníkov. V obci a jej okolí sú však aj iné zaujímavosti, ktoré stoja za povšimnutie.

Nachádza sa v južnej časti okresu Ružomberok, od Ružomberka je vzdialená asi 17 km.

Rekreačný areál Gothal je situovaný na východnom konci obce. Návštevníci v ňom nájdu aj vodný svet. Sú v ňom plavecký, relaxačný a detský bazén. Súčasťou areálu je aj wellness s viacerými saunami, detský kútik, reštaurácia Vlnka a Koliba Liptov, ktorá je najväčšou na Liptove. No a nechýba ani široká ponuka ubytovania.
Viac informácií o vodnom svete nájdete TU
Viac informácií o Kolibe Liptov nájdete TU

V blízkosti hlavnej cesty, ktorá dedinou prechádza, stojí bývalý husitský kostol. Ten bol pôvodne jediným husitským kostolom na Slovensku, v roku 2017 však prešiel do vlastníctva obce Liptovská Osada. Na kostole na prvý pohľad zaujme štíhla vysoká veža, na ktorej vrchu sa vyníma symbol kalicha.
Viac informácií o husitskom kostole nájdete TU

V obci je aj rímskokatolícky kostol sv. Jána Krstiteľa. V jeho veži sú tri zvony, pričom najstarší, zasvätený Najsvätejšej Trojici, je zo 17. storočia. Na kostole je umiestnená pamätná tabuľa na počesť kňaza Štefana Vaverčáka, ktorý počas druhej svetovej vojny zachránil pred smrťou 72 miestnych obyvateľov, ktorých chcelo zastreliť nemecké komando.
Viac informácií o kostole sv. Jána Krstiteľa nájdete TU

V malom parčíku na Lúžňanskej ulici, v blízkosti hlavnej cesty, je aj pamätník venovaný Slovenskému národnému povstaniu. V týchto miestach zoskočili z 25. na 26. júna 1944 jedenásti slovenskí a sovietski partizáni z partizánskej skupiny Ukrajinského štábu partizánskeho hnutia s veliteľom npor. P. A. Veličkom, ktorí potom organizovali prípravy na SNP. Na kamenných doskách sú tu vystavené tabuľky s ich menami. Pomník pripomína aj občanov Liptovskej Osady, ktorí v Povstaní padli.

Na južnom konci Liptovskej Osady je pri hlavnej ceste Jánošíkova koliba, v ktorej ponúkajú špeciality liptovskej kuchyne.
Viac informácií o Jánošíkovej kolibe nájdete TU

Z obce vedie žlto značená turistická trasa na vrch Žiar. Sú na ňom zaujímavé skalné útvary. Z vyhliadky na vrchole sa otvára pekný výhľad na dedinu a blízke okolie.
https://visit.ruzomberok.sk/co-robit/turistika/vychadzky/na-vyhliadku-ziar/

Z Liptovskej Osady vychádza aj zeleno značený turistický chodník, ktorý vedie na vrch Malý Zvolen. Odtiaľ možno pokračovať po žlto značenom turistickom chodníku na hôľnatý vrch Zvolen, ktorý ponúka panoramatický výhľad na všetky strany. Túru je možné zakončiť zostupom na Donovaly po červeno značenom chodníku.
Viac informácií o vrchu Zvolen nájdete tu:
https://visit.ruzomberok.sk/kam-ist/priroda/vrcholy-a-vyhlady/vrchol-zvolen/
https://visit.ruzomberok.sk/kam-ist/priroda/vrcholy-a-vyhlady/vrchol-maly-zvolen/

Cez Liptovskú Osadu prechádzajú aj červeno značené cyklotrasy, po ktorých sa možno vydať:
– na juh ku Korytnici, prípadne až na Donovaly
– na sever na Podsuchú a do Ružomberka
– na západ do Liptovských Revúc
– na východ do Liptovskej Lúžnej, prípadne až do Partizánskej Ľupče

Po červenej cyklotrase z Ružomberka cez Liptovskú Osadu ku Korytnici je trasovaná aj náučná cyklotrasa zvaná CykloKorytnička. Tá kopíruje trasu, ktorou v minulosti premávala obľúbená úzkokoľajová železnica do bývalých korytnických kúpeľov. Po trase sú rozmiestnené informačné panely, ktoré vás poinformujú o histórii korytnickej železnice a iných miestnych zaujímavostiach. Kúsok za Liptovskou Osadou v smere na sever, po prejdení starého železničného mosta, vedie cyklotrasa popri kaňone, ktorý v skalných bralách vytvorila rieka Revúca. V týchto miestach je rieka Revúca súčasťou chráneného areálu. O niečo ďalej je po trase CykloKorytničky aj zrekonštruovaný povstalecký obranný bunker. Do bunkra je možné nahliadnuť, je v ňom umiestnená replika guľometu, bedňa na muníciu, drevená pričňa a ďalšie zariadenie.
https://visit.ruzomberok.sk/kam-ist/historicke-pamiatky/obranny-bunker-pri-liptovskej-osade/

Neďaleko za Liptovskou Osadou, tiež v smere na sever, odbočuje z červeno značenej cyklotrasy doľava asfaltová cesta, ktorá vedie k rekreačnému zariadeniu Škutovky, ktoré je často využívané na školské výlety a školy v prírode. Možno si tu urobiť zachádzku na bicykli.

Asi kilometer za Liptovskou Osadou v smere do Liptovských Revúc odbočuje z červeno značenej cyklotrasy doprava cesta do doliny Skalné. Pri ústí doliny je aj autobusová zastávka a pri nej stoja dva chránené stromy a medzi nimi kríž. Cesta nie je značená cykloturistickým značením, avšak možno tu na základe výnimky ísť na bicykli, prípadne sa prejsť pešo.

Obec Liptovská Osada sa postupne vyvinula z benediktínskej pustovne (spomínaná ako Gothal, božie domčeky), ktorá tu vznikla na prelome 11. a 12. storočia. Z toho vlastne vznikol aj názov dnešného rekreačného areálu. Obyvatelia sa v minulosti živili poľnohospodárstvom a lesníctvom. Ženy sa popri práci na poli venovali tkáčstvu, vyšívaniu odevov a pradeniu.

Na záver zopár štatistických údajov:
Prvá písomná zmienka: 1288
Počet obyvateľov: 1633 (r. 2020)
Nadmorská výška: 609 m
Erb obce tvorí červený štít, v ktorom po striebornom pruhu cesty cvála štvorzáprah strieborných koní v zlatej zbroji, ťahajúci zlatý voz, za druhým párom stojaci striebrom odetý pohonič v zlatom klobúku, vo zdvihnutej pravici so zlatým krátkym bičom, z ktorého splýva strieborný, ľavošikmo sklonený zvlnený bič.