Okolie

Bešeňová

Bešeňovú každoročne navštívi veľké množstvo návštevníkov, ktorý prichádzajú najmä do akvaparku, ktorý sa tu nachádza. V Bešeňovej a v jej blízkom okolí je však viacero pekných miest, ktoré stoja za navštívenie.

Obec Bešeňová sa nachádza vo východnej časti okresu Ružomberok, od Ružomberka je vzdialená asi 10 km.

Vodný park Bešeňová je jedným z najväčších akvaparkov na Slovensku. V jeho areáli, ktorý je situovaný na východnom konci obce, je množstvo bazénov, toboganov a aj saunový svet. Väčšina bazénov je v prevádzke počas celého roka, časť vonkajších bazénov len počas letnej sezóny. Tobogánový areál patrí k najlepším na Slovensku. Kraľuje mu 30 metrov vysoká veža s panoramatickou vyhliadkou. Pri jazde z nej môžete nabrať rýchlosť až 60 km/hod. Saunový svet je komplexom parných, vodných a masážnych kúpeľov, procedúr a sáun.
Viac informácií o Vodnom svete Bešeňová nájdete TU

Kaštieľ Mitošiny, ktorý sa nachádza v areáli za kamenným oplotením, síce nie je verejnosti prístupný, ale dá sa naň pozrieť aspoň z priľahlej ulice. Vedľa kaštieľa je dvojpodlažná sýpka, ktorá je prepojená s oplotením kaštieľa. Aj túto vidno z priľahlej ulice.
Viac informácií o kaštieli Mitošiny nájdete TU

Kostol Najsvätejšej trojice, ktorý stojí neďaleko Vodného sveta, je zaujímavý svojim ihlanovitým tvarom.
Viac informácií o kostole Najsvätejšej trojice nájdete TU

Koliba Bešeňovka, ktorá leží na opačnej strane rieky Váh ako samotná obec, je obľúbenou zastávkou aj pre rodiny s deťmi. Okrem tradičných slovenských jedál sa tu môžu tešiť aj na veľké detské ihrisko, ktoré je hneď vedľa koliby.
Viac informácií o Kolibe Bešeňovka nájdete TU

Pre rodiny s deťmi je v obci, v blízkosti rieky Váh, vybudované pekné detské ihrisko. Časť ihriska nie je určená len deťom, ale aj dospelým a sú tu telocvičné prvky, na ktorých si môžu ľudia zacvičiť.

Vodná nádrž Bešeňová, ktorá leží vedľa dediny smerom na východ, hneď za železničnou traťou, slúži ako vyrovnávacia nádrž počas špičkovej prevádzky vodnej elektrárne Liptovská Mara. Dostať sa tu dá z cesty, ktorá vedie z Bešeňovej smerom na obec Potok, z nej treba odbočiť doprava a hneď po odbočení znovu zabočiť vpravo (cesta sa tu rozdvojuje). Kúpať sa tu nesmie, ale je to miesto na príjemnú prechádzku po jej brehu, s pekným výhľadom na vodnú nádrž. Asfaltová cestička, ktorá popri jej brehu vedie, je obľúbená aj cyklistami a jazdcami na kolieskových korčuliach.

Bešeňovské travertíny sú prírodnou pamiatkou. Skladajú sa zo štyroch samostatných častí. Vznikli vyzrážaním minerálnych prameňov, ktoré sú bohaté na vápnik, horčík, železo a síru. Ležia na sever od obce, dostať sa tu dá z cesty, ktorá vedie z Bešeňovej smerom na obec Potok. Po vyjdení z Bešeňovej cesta prechádza ponad železničnú trať, potom sa stáča doprava a travertíny sa nachádzajú tu, blízko cesty. Napravo, dole pod cestou, je časť zvaná Červené terasy. Travertíny sú pekne sfarbené, farby prechádzajú od bielej, cez žltú, oranžovú až po červenú a hnedú. Červené až hnedé sfarbenie spôsobuje obsah železa v minerálnej vode, ktorá tu vyviera. Z prameňa, ktorý sa nachádza v blízkosti travertínovej kopy, vyviera mierne železitá minerálna voda. Z prameňa sa je možné osviežiť, prípadne si vodu aj nabrať a odniesť. Bešeňovské travertíny svojou neobyčajnou rozmanitosťou patria k najzaujímavejším takýmto útvarom v Európe. Z nich vyrobené a vyleštené zlatožlté dosky zdobia napríklad budovu Univerzity Komenského v Bratislave, Národnú banku Slovenska alebo aj Palác národov vo švajčiarskej Ženeve. Vyvážal sa aj do USA, obloženú sú ním viaceré mrakodrapy.

Kaplnka pri Bešeňovej je tiež súčasťou Bešeňovských travertínov. K nej sa dá tiež dostať z rovnakého miesta cesty ako v prechádzajúcom opise, avšak z cesty tu treba prejsť doľava, nahor po užšej asfaltovej cestičke. Z nej treba potom po pár metroch prejsť doľava na lúčny chodníček. Kaplnka je osamelá, 15 metrov vysoká skala. Na jej vrchole je kamenný kríž. V minulosti tu bol lom, v ktorom sa ťažil bešeňovský travertín. V ňom sa v roku 1920 našli aj mamutie kly a o 10 rokov neskôr bronzový poklad, ktorý je známy z obrazu M. Benku. Neďaleko od Kaplnky sa nachádza aj Biela terasa, tu však už minerálne pramene odumreli a travertíny sú už z veľkej časti zarastené trávou a krovinami.

Borovica nad Bešeňovou sa stala známou vďaka videoklipu k piesni Čokoláda, ktorú naspievala Sima Martausová. Nevedie sem značený turistický chodník, treba ísť po rovnakej cestičke, ako v predchádzajúcom opise ku Kaplnke, akurát netreba z cesty zísť doľava ku Kaplnke, ale treba sa držať cesty, ktorá nás k borovici dovedie. Cesta prechádza aj pod stožiare vysokého napätia a popri vysielači. Borovica stojí osamelo na lúkach nad Bešeňovou a je odtiaľto tiež veľmi pekný výhľad na široké okolie.

Cez Bešeňovú prechádza aj červeno značené cyklotrasy, po ktorých sa možno vydať napríklad smerom do Ružomberka, či do Partizánskej Ľupče. Neďaleko obce je aj zeleno značená cyklotrasa, po ktorej sa možno dostať k Liptovskej Mare.

Chotár obce bol osídlený už v mladšej dobe kamennej a v bronzovej dobe. Dokazuje to hromadný nález bronzových predmetov a taktiež aj popolnicové pohrebisko lužickej kultúry.

Na záver zopár štatistických údajov:
Prvá písomná zmienka: 1279
Počet obyvateľov: 799 (r. 2020)
Nadmorská výška: 514 m
Erb obce tvorí modrý štít, v ktorom na zlatej plti stojí kormidlujúci pltník.