Vláčik Korýtko bude premávať už tretiu sezónu, môžete sa na ňom previezť aj počas leta 2020.

Korýtko bude tak ako po minulé roky premávať počas prázdninových víkendov. Prevádzka vláčika sa začne v sobotu 4. júla 2020.

Vlak bude v prevádzke v týchto dňoch:
Júl 2020: 4., 5., 11., 12., 18., 19., 25., 26.
August 2020: 1., 2., 8., 9., 15., 16., 22., 23., 29., 30.

Cestovný poriadok:
Odchody z Hlavnej stanice v Ružomberku (smer Zápalkáreň): 09:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00 a 18:00 hod.
Odchody zo stanice Zápalkáreň (smer hlavná stanica): 09:30, 10:30, 11:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30, 17:30 a 18:30 hod.

Cena jednej jazdy: 1,00€ (dospelí), 0,50€ (deti, dôchodcovia, ZŤP), deti do 3 rokov bezplatne
Cestovné lístky sa kupujú vo vlaku.

Súčasťou vlaku je aj špeciálny vagón na prepravu bicyklov, pričom preprava bicyklov je zadarmo. V tomto vagóne je taktiež možná preprava detských kočíkov.

Vo vlaku platia opatrenia v súvislosti s COVID-19 podľa aktuálnych pokynov Železničnej Spoločnosti Slovensko.

Stanica Zápalkáreň so službami pre cyklistov bude v prevádzke každý deň od 4. júla 2020 do konca prázdnin.

Zároveň žiadame všetkých vodičov a chodcov, aby zvýšili ostražitosť na železničných priecestiach a v okolí koľajníc a rešpektovali svetelnú výstražnú signalizáciu a pokyny železničiarov. Predíde sa tak zbytočnému trúbeniu vlaku a nepríjemnostiam.

Personál korytnickej železnice sa na vás teší aj túto sezónu.

 

Tlačová správa: Vláčik prevezie rodiny s deťmi aj cyklistov

Tretia sezóna prevádzky historického vláčika v Ružomberku začína už najbližší víkend. Vlak s vozňom pre bicykle a kočíky bude premávať počas všetkých prázdninových víkendov na trojkilometrovom úseku zrekonštruovanej železnice. Vláčik Korýtko bude opäť ponúkať možnosti pre cyklistov aj turistov na výlety v okolí. Napríklad na obľúbenú 23 kilometrov dlhú CykloKorytničku. Novinkou oproti minuloročnej úspešnej sezóne je nový asfalt na ďalšom úseku trasy CykloKorytničky a tiež inštalácia zastávok s LED displejmi na stanici v Ružomberku aj na tzv. Zápalkárni.

Za dva roky novodobej prevádzky vláčik Korýtko previezol viac ako 10 000 ľudí. Už najbližšiu prázdninovú sobotu sa ku nim pripočítajú ďalší pasažieri. Bývalá Korytnická železnica bola obľúbená od jej vzniku v roku 1908 až po ukončenie jej prevádzky v roku 1974. Pôvodná železnica bola spoľahlivým dopravným prostriedkom pre prepravu tovaru aj cestujúcich z okolitých obcí do Ružomberka za prácou, na úrady či do nemocnice a prepravovala aj kúpeľných hostí, do vtedy už svetoznámych, Kúpeľov v Korytnici. Už v závere jej existencie sa z nej postupne stávala skôr turistická atrakcia a to potvrdil aj rok 2018, kedy sa podarilo vďaka mestu Ružomberok, Oblastnej organizácii cestovného ruchu REGION LIPTOV aj nadšencom z Ružomberka obnoviť torzo z pôvodnej trasy, ktorou vláčik jazdil v minulom storočí. „Radi by sme všetkých návštevníkov Liptova pozvali k nám na výlet Korýtkom. Vďaka vláčiku si môžu zabicyklovať na trase CykloKorytničky alebo sa vybrať do Vlkolínca – pamiatky UNESCO, kde odporúčame aj e-biky, ktoré sa dajú zapožičať u nás na konečnej stanici v Zápalkárni. Prírodným skvostom je neďaleký Brankovský vodopád, ku ktorému sa poľahky dostanenú tiež vďaka vláčiku. So svojou výškou 55 m je najvyšším vodopádom v Nízkych Tatrách a zároveň sa radí do prvej päťky najvyšších vodopádov na Slovensku. Tých možností na turistiku či cyklistiku s využitím vláčika je veľa a najmenšie deti poteší už len to, že sa ním zvezú,“ povedal Miroslav Klíma, jeden z aktivistov vďaka, ktorým vláčik Korýtko ožil. Cena za prevoz vláčikom je symbolická. Dospelí zaplatia jedno euro, deti, dôchodcovia a ZŤP cestujú za polovicu a deti do 3 rokov jazdia bezplatne. Navyše s Liptov Region Card majú aj dospelí len polovičné vstupné. Preprava kočíkov a bicyklov je zadarmo. Vo vlaku by mali návštevníci používať rúška a dezinfekcia rúk je zabezpečená.

„Do aktuálnej letnej sezóny sme zaviedli špeciálny projekt turistického pasu, aby sme našich návštevníkov motivovali stráviť čas v Ružomberku a jeho okolí. Sme síce priemyselné mesto, ale máme veľa čo ponúknuť vďaka okolitej prírode aj turistickej infraštruktúre. Turistický pas Ružomberok môže každý záujemca získať zadarmo. Stačí si ho vyzdvihnúť v Informačnom centre v Ružomberku alebo v Dome UNESCO vo Vlkolínci. Pre každého, kto nazbiera aspoň päť pečiatok, je prichystaný malý darček na pamiatku. Jedným z miest, kde sa dá pečiatka získať je aj naša CykloKorytnička,“ povedala Gabriela Demčáková z ružomberskej radnice. V minulom roku boli na konečnej v Zápakárni realizované aj podujatia, tie pre tento rok nebudú zaradené.

„Sme radi, že môžeme na Liptove opäť ponúkať atrakciu historických jázd vláčikom, ktorá baví najmä deti a milovníkov starých vlakov a pre cyklistov a turistov je príjemnou formou ako sa dostať bližšie k štartovaciemu bodu ich výletov. Nedávno v Skanzene v Pribyline verejnosti sprístupnili aj úsek zrekonštruovanej Považskej železnice, takže do leta vstupuje Liptov aj s ďalšou motorizovanou, historickou novinkou čo je pre dovolenkárov výborná správa,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Projekt Korýtko – vlakom a bicyklom spolu s mestom Ružomberok a aktivistami realizuje Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV a použije naň prostriedky aj z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške 6 500,- eur.