Ludrová
V katastri obce Ludrová sa nachádzajú dva kostoly, ktoré nesú meno kostol Všetkých svätých. Najmä ten gotický, ktorý leží v lokalite Kút, je veľmi vzácny a je považovaný za jeden z najstarších kostolov na Liptove. V blízkosti obce je však aj vŕšok Pancová, na ktorom bolo v minulosti významné hradisko a do obce ústi aj nízkotatranská Ludrovská dolina.
Obec sa nachádza v blízkosti Ružomberka, smerom na juhovýchod, od Ružomberka je vzdialená asi 5 km.
Najvýznamnejšou pamiatkou, ktorá sa nachádza v katastri obce, je gotický rímskokatolícky kostol Všetkých svätých v Ludrovej – Kúte. Nachádza sa v opevnenom areáli vedľa cesty medzi Ružomberkom a Liptovskou Štiavnicou. Keďže je postavený na kopci, je odtiaľto pekný výhľad na okolie Ružomberka. Zaujímavosťou je, že kostol nestojí v Ludrovej, ale mimo zastavaného územia a je obklopený poliami. Patrí medzi najvzácnejšie sakrálne pamiatky na Slovensku. Postavený bol v 13. storočí a je považovaný za jeden z najstarších kostolov na Liptove. Najvzácnejšie sú v kostolíku stredoveké nástenné maľby, ktoré sa tu nachádzajú. Pri kostole a aj priamo v ňom sa nakrúcali viaceré známe filmy, napríklad Legenda o lietajúcom Cypriánovi či Tisícročná včela. Kostolík už v súčasnosti neslúži na bohoslužobné účely, ale je v správe Liptovského múzea v Ružomberku a je prístupný širokej verejnosti v čase svojich otváracích hodín.
Viac informácií o kostole Všetkých svätých v Ludrovej – Kúte nájdete TU
Priamo v obci stojí kostol s rovnakým názvom: rímskokatolícky kostol Všetkých svätých. Leží na vŕšku Stráňa nad stredom dediny, z ulice je prístupný krytým schodiskom. Na vŕšku bolo v staršej dobe železnej hradisko. Na jeho vrchole je drevený slovenský dvojkríž a je odtiaľ pekný výhľad.
Viac informácií o kostole Všetkých svätých v Ludrovej nájdete TU
Neďaleko od kostola, asi pol kilometra smerom na západ je nevysoký vŕšok Pancová. V dávnej minulosti tu bolo významné hradisko. Jeho počiatky siahajú až do doby bronzovej. V stredoveku bolo prebudované a slúžilo ako strážny bod. Z vŕšku je pekný výhľad na okolie.
V južnej časti obce, v blízkosti minerálneho prameňa Medokýš, je v peknej drevenici umiestnené Múzeum ručnej výroby papiera. V tomto unikátnom múzeu sa môžu návštevníci dozvedieť veľa o tom, ako sa papier vyrábal kedysi bez použitia moderných prístrojov, ale môžu si papier aj sami vlastnoručne vyrobiť.
Viac informácií o Múzeu ručnej výroby papiera nájdete TU
Viac informácií o Medokýši nájdete TU
Na východ od obce sa nachádza na nevysokom kopci travertínový lom Čerená. Lom sa už nevyužíva a možno sa tam z dediny prejsť. V minulosti tu bolo hradisko. Najjednoduchší prístup tu vedie z ulice Na Stráni, ktorá sa nachádza oproti poľnohospodárskemu družstvu. Prechádzka ponúka aj pekné výhľady na okolie.
Na konci dediny je futbalové ihrisko. Tu začínajú dve turistické trasy: červená a zelená. Červená vedie Ludrovskou dolinou a neskôr odbočuje doľava do tiesňavy Hučiaky. Tá patrí medzi najkrajšie miesta v okolí Ružomberka. Nájdete tu pravú divočinu a v jej skalných stenách je množstvo krasových útvarov, vrátane jaskýň. Chodník tu vchádza do národnej prírodnej rezervácie Salatín a dovedie vás na jej dominantu, ktorou je vrch Salatín. Z jeho vrcholu je výhľad na všetky strany, je však zarastený kosodrevinou, a zaujímavejší výhľad sa vám odkryje, keď sa od vrcholu posuniete kúsok ďalej po značených chodníkoch.
Viac informácií o Salatíne nájdete tu:
https://visit.ruzomberok.sk/kam-ist/priroda/vrcholy-a-vyhlady/vrchol-salatin/
https://visit.ruzomberok.sk/co-robit/turistika/poldnove-tury/do-tiesnavy-huciaky/
Na vrchole sa pripája aj už spomínaná zelená turistická trasa, ktorá tiež vychádza z konca Ludrovej. Najlepšou možnosťou je urobiť si pri výstupe okruh. Ak na vrchol vystúpite po červeno značenom chodníku, tak sa späť do Ludrovej môžete vrátiť po zeleno značenom chodníku. Ten schádza cez Sedlo pod Malým Salatínom a Sedlo pod Kohútom späť do Ludrovej.
V Sedle pod Malým Salatínom možno ešte odbočiť na modro značený turistický chodník, ktorý vedie na vrchol Malého Salatína a potom zostupuje do Liptovských Sliačov.
Viac informácií o Malom Salatíne nájdete TU
Približne kilometer za dedinou je v Ludrovskej doline pamätník obetiam druhej svetovej vojny. Tu začína žlto značená turistická trasa, ktorá vedie do Sedla Teplice a na vrch Ostrô. O tento vrch prebiehali počas Slovenského národného povstania veľmi ťažké boje medzi povstalcami a nemeckými okupantami. V Sedle Teplice sa pripája aj zeleno značený turistický chodník. Tým možno pokračovať buď smerom na sever cez Ostrô do ružomberskej mestskej časti Biely Potok, alebo na juh cez Brankov a Veľký Brankov so zostupom popri Brankovskom vodopáde do Podsuchej. K vodopádu vedie z turistického chodníka krátka odbočka doprava. Ten je s výškou 55 metrov najvyšším vodopádom Nízkych Tatier a je aj národnou prírodnou pamiatkou. Najkrajší je v zimných mesiacoch, keď celý zamrzne a premení sa na ľadopád.
https://visit.ruzomberok.sk/co-robit/turistika/poldnove-tury/z-ludrovej-na-ostre/
Priamo cez obec Ludrová neprechádza žiadna značená cyklotrasa, avšak popri kostolíku Všetkých svätých v Ludrovej – Kúte prechádza modro značená cyklotrasa. Tá sem prichádzajú z Ružomberka a možno sa ňou vydať smerom na východ cez Liptovskú Štiavnicu a Liptovské Sliače do Partizánskej Ľupče. Tam sa už potom otvára viacero možností, kam pokračovať.
Západná časť dnešnej Ludrovej bola kedysi pod názvom Villa Ludrová súčasťou mesta Ružomberok, ako jedna zo štyroch „ulíc“ mesta. Východná časť s názvom Zemianska Ludrová patrila zemanom zo susednej Liptovskej Štiavnice. Obe časti sa spojili do jednej obce až v roku 1953.
Na záver zopár štatistických údajov:
Prvá písomná zmienka: 1376
Počet obyvateľov: 990 (r. 2020)
Nadmorská výška: 560 m
Erb obce tvorí červený štít, v ktorom stojí na zelenej oblej pažiti strieborná obrátená hus, nad ňou je dvojitá zlatostredá a zelenokališná ruža so striebornými zavinutými lupeňmi a prestrelená je zlatým šípom.