Okolie

Korytnica

Korytnica bola v minulosti preslávená chýrnymi kúpeľmi. Tie sú však už od roku 2003 zatvorené a nefungujú. Osada sa však nachádza v peknom prírodnom prostredí a je obkolesená nízkotatranskými lesmi.

Osada Korytnica je súčasťou katastrálneho územia obce Liptovská Osada. Od Ružomberka je vzdialená asi 25 km, od Liptovskej Osady asi 8 km.

V kúpeľnom areáli stojí kaplnka sv. Ondreja. Kaplnka bola postavená v čase rozmachu kúpeľov v rovnakom horskom kúpeľnom architektonickom štýle ako samotné kúpele. Blízko kaplnky je aj kamenný kríž, ktorí z vďaky postavili ľudia, ktorí sa zo svojich chorôb vyliečili vďaka korytnickej vode.
Viac informácií o kaplnka sv. Ondreja nájdete TU

V kúpeľnom areáli je viacero zaujímavých kúpeľných budov, tie sú však žiaľ opustené a chátrajú. Významnou budovou bol napríklad Liečebný dom Hygiea. Počas Slovenského národného povstania tu bola umiestnená povstalecká nemocnica. Je tu samozrejme viacero takýchto budov s názvami ako napríklad Slávia, Anna, Oľga a podobne, všetky sú však v zúboženom stave, ktorý pripomína film z postapokalyptickej budúcnosti, v ktorom zo dňa na deň vymreli ľudia.

V korytnických kúpeľoch sa v minulosti liečilo aj veľa známych osobností, ako napríklad Ľudovít Štúr, či cisár František Jozef. Až do roku 1974 tu premávala z Ružomberka obľúbená úzkorozchodná železnica. Od roku 2003 sú však kúpele zatvorené a nefungujú.

V lesoparku vo vrchnej časti kúpeľného areálu je aj pamätník, ktorý nám pripomína veľké množstvo padlých a zavraždených obetí počas Slovenského národného povstania.
Viac informácií o pamätníku nájdete TU

Korytnica je známa aj miestnou minerálnou vodou. Vďaka vyššiemu obsahu železa a nízkemu obsahu soli je vhodná aj pri liečbe chorôb tráviaceho ústrojenstva. V kúpeľnom areáli sa nachádza niekoľko minerálnych prameňov, ktoré sú voľne prístupné a možno si z nich bezplatne nabrať minerálnu vodu. Sú to pramene Jozef, Žofia, Antonín a Vojtech.
Viac informácií o týchto a ďalších minerálnych prameňoch nájdete tu:
https://visit.ruzomberok.sk/kam-ist/priroda/mineralne-pramene/
https://visit.ruzomberok.sk/kam-ist/priroda/mineralne-pramene/mineralny-pramen-zofia-liptovska-osada-korytnica/
https://visit.ruzomberok.sk/kam-ist/priroda/mineralne-pramene/mineralny-pramen-vojtech-liptovska-osada-korytnica/
https://visit.ruzomberok.sk/kam-ist/priroda/mineralne-pramene/mineralny-pramen-jozef-liptovska-osada-korytnica/
https://visit.ruzomberok.sk/kam-ist/priroda/mineralne-pramene/mineralny-pramen-antonin-liptovska-osada-korytnica/

Naľavo od hlavnej cesty, ktorá vedie na Donovaly, asi 300 metrov za odbočkou do Korytnice, je významná technická pamiatka – tajch z 19. storočia. Ten sa využíval na splavovanie dreva.

Z Korytnice vychádza modro značená turistická trasa, ktorá vedie do Hiadeľského sedla, ktoré je na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier. Tu sa dá prejsť na červeno značenú turistickú trasu. Po nej sa možno vydať buď západným smerom cez Kozí chrbát na Donovaly alebo východným smerom na hrebeň Prašivej a na najvyšší bod ružomberského okresu, ktorým je vrchol Veľkej Chochule. Ten ponúka nádherné výhľady na Liptov, Horehronie a aj na ďalšie najväčšie pohoria severného Slovenska. Odtiaľto možno pokračovať po červenej značke ďalej po nízkotatranskom hrebeni až do sedla pod Skalkou, odkiaľ sa dá zísť po žlto značenom turistickom chodníku do Liptovskej Lúžnej.
Viac informácií o Veľkej Chochuli nájdete TU
Viac informácií o Prašivej nájdete TU

Pod Hiadeľským sedlom ešte z modrej turistickej trasy odbočuje smerom na západ aj žlto značený turistický chodník, ktorý obchádza vrch Kozí chrbát a potom sa v sedle Hadľanka napojí na červeno značený turistický chodník, ktorý vedie na Donovaly. Žltý chodník odtiaľto klesá na juh do obce Moštenica.

Z Korytnice vychádza aj zeleno značená cyklotrasa, ktorá vedie cez sedlo pod Babou, potom ku Hiadeľskému sedlu a odtiaľ až na Donovaly.

Do Korytnice vedie z Ružomberka cez Liptovskú Osadu aj obľúbená náučná cyklotrasa zvaná CykloKorytnička. Tá kopíruje trasu, ktorou v minulosti premávala obľúbená úzkokoľajová železnica do bývalých korytnických kúpeľov. Po trase sú rozmiestnené informačné panely, ktoré vás poinformujú o histórii korytnickej železnice a iných miestnych zaujímavostiach. CykloKorytnička je z Ružomberka vlastne trasovaná po červeno značenej cyklotrase. Tá však už od rázcestia pri hlavnej ceste nepokračuje do samotnej Korytnice, ale vedie potom do doliny Žarnovka a ďalej až na Donovaly.